Близо 80% от всички аптеки в областта се намират в град Русе

Публикация   12:32     09 Септ, 2022 /     Радио Русе   /     214

В ход е събирането на данни за изготвяне на аптечна карта в Русенско. Тя ще стане част от националната. На работна среща в Областната администрация бе представена и обсъдена методиката за изготвяне на документа. Областната аптечна карта ще съдържа данни за демографската структура и потреблението на лекарствени продукти за домашно лечение от населението на територията на региона. Ще има информация за броя, видовете дейности и разпределението на аптеките, както и статистика за работещите магистър-фармацевти и помощник-фармацевти.

Областният управител Анатоли Станев бе категоричен, че документът е от съществено значение за региона и постави акцент върху необходимостта той да бъде насочен към потребностите на населението в областта. „Не бива да се допуска липса на аптеки в толкова много населени места. Оценявам изключително високо работата на Регионалната здравна инспекция, както и на Районната здравно-осигурителна каса и браншовите организации на фармацевтите и помощник-фармацевтите в тази посока. За по-малко от месец тези институции и организации положиха изключителни усилия за анализ на текущата ситуация“, заяви Станев.

По последни данни аптеките в Русенско са 96, като 76 от тях или близо 80% се намират в град Русе. Още четири има в населените места от общината – по една в Червена вода, Ново село, Мартен и Николово. В Бяла те са пет, във Ветово – четири, докато в Две могили, Сливо поле и Ценово – по две. В Борово аптеката е само една, докато в община Иваново няма нито една.

Същевременно 76% от аптеките в областта или общо 73 имат договор с Националната здравно осигурителна каса /НЗОК/ за предоставяне на безплатни лекарства или такива с намаление. Те обаче са концентрирани в четири от общо седемте общините в региона – Бяла, Ветово, Русе и Ценово.

Към областната аптечна карта ще бъде приложено становище, изготвено по съответния ред и критерии, относно нужния минимален брой аптеки, както и за необходимия минимален брой на работещи магистър-фармацевти и помощник-фармацевти в аптеки, които се определят съобразно потребностите на населението в областта.

Целта на областната и съответно на националната аптечна карта е както да се проследи моментното състояние, така и да се види как може да се осигури нужното обслужване на населението с лекарствени продукти и медицински изделия. През септември най-вероятно ще се проведе ново заседание, на което се предвижда предоставяне на по-актуални данни. Необходимо е да се отбележи, че посочените по-горе данни са предоставени от РЗИ и подлежат на корекции, тъй като има случаи на закриване на аптеки и данните се обновяват непрекъснато.

Русе България

Прочети още