Вчера във фоайето на Доходно здание бе открита изложбата „Съкровищата на държавните архиви“, с която се отбелязват 70 г. от създаването на институцията в България. Експозицията може да бъде видяна от русенци и гостите на града до 20 октомври.
„Историята на „Държавен архив“ – Русе е доказателство за всеотдайния дух на неговия колектив и неуморните усилия информацията да се превръща в знание и любов към миналото.“
С тези думи се обърна зам.-кметът Енчо Енчев към началника на отдел „Държавен архив“ – Русе Толя Чорбаджиева. Събитието бе уважено и от областния управител на Русе Анатоли Станев, директора на Регионалния исторически музей проф. Николай Ненов, изпълнителния директор на Еврорегион „Данубиус“ Лили Ганчева, както и много русенци, дошли да разгледат 30-те табла със свидетелства за паметта на България и Русе.
За настроението се погрижиха хористите на хор “Свети Георги Победоносец” при Общинския младежки дом. На тържествена церемония бе връчена и наградата за читател на изминалата година. Отличен бе Илия Илиев, който се е запознал с над 100 документа през 2021 г. Грамота за най – ценно дарение получиха двамата синове на Георги Чендов – Юли и Петър, (последният е отличен посмъртно). Георги Чендов участва в изграждането на Държавна опера – Русе и е неин пръв директор. Той е и автор на книгите „Когато Русе беше Русчук“ (1985) и „Пауново перо“ (2006), на статии и рецензии в списанията „Българска музика“ и „Музикални хоризонти“, на множество материали в периодичния печат. Грамоти за направените от тях дарения получиха още Николай Генчев, Радка Гойчева, Васил Димитров и Величка Иванова Кадъкьовлиева.
Държавен архив – Русе е създаден през 1952 г. като отдел на Окръжно управление на МВР – Русе. През 1992 г. преминава на пряко административно подчинение на Главно управление на архивите при Министерския съвет. От 1978 г. получава статут на дирекция, а през 2010 г. е преструктуриран в отдел.