Зам.-кметът Енчо Енчев участва в съвместно заседание на три парламентарни комисии относно класирането по процедурата за саниране

Публикация   10:50     08 Март, 2024 /     Радио Русе   /     124

Възникналото напрежение в национален мащаб, свързано с обявеното класиране на проекти за енергийно обновяване на сгради в редица общини в страната, бе тема на провелото се съвместно заседание на три постоянни комисии към Народното събрание. Това са комисиите по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, по енергетика и за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове. В срещата взеха участие министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, представители на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), сред които и заместник-кметът на община Русе Енчо Енчев, на Омбудсмана на Р България и на Камарата на енергийните одитори.

 Стана ясно, че до момента само в комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление са постъпили над 60 жалби, а в МРРБ своите възражения са подали 102 общини. Броят на жалбите към националния омбудсман е лавинообразен, по думите на проф. Диана Ковачева. По време на обсъжданията представителите на НСОРБ обърнаха внимание, че при оценяване на проектите се пораждат съмнения относно подадени данни от енергийното обследване в редица общини.

Народните представители – членове на трите комисии, взеха решение присъстващите членове на НСОРБ да формират своя обща позиция, като трима представители от Сдружението трябва да я представят. След кратко съвещание бяха избрани членовете на УС на НСОРБ и кметове на градовете Троян, Димитровград и Стара Загора – Донка Михайлова, Иво Димов и Живко Тодоров. Предвид факта, че при независим преглед на всички проектни предложения липсва технологично време, а това би довело до загуба на европейски средства по програмата, беше обсъдено предложение до комисиите всички проекти, включени в резервния списък, да получат финансиране. Средствата за тях възлизат на около 2,6 млрд. лв., като за Русе жилищните сгради са 25 с предвиден ресурс за малко над 39 млн. лв.

Предложението на представителите на НСОРБ за финансиране на всички проекти от резервния списък бе подкрепено от омбудсмана проф. Ковачева и от Камарата на енергийните одитори. В процеса на дискусията депутатите от трите комисии изразиха мнения за и против. Надделя позицията, че ще е грешка толкова много подадени проекти да не получат финансиране, както и че то е крайно необходимо. Според регионалния министър реалният финансов ресурс е осигурен за около ¼ от подалите заявления по процедурата. Андрей Цеков подчерта, че целта на Националната програма за енергийна ефективност е да се достигне максимално енергийно спестяване и според него критериите за оценка на подадените проекти са обективни, както и че при направения наскоро мониторинг не са открити сериозни нарушения. Регионалният министър предложи занапред активно в процесите да се включат и министерствата на енергетиката и финансите. Според него е добре програмата да се реализира на регионален принцип, за да се избегнат подобен род напрежения, както и да има споделено финансиране. Министър Цеков разясни, че според европейските директиви до 2050 г. програмата трябва да обхване всички сгради в страната.

Припомняме, че в началото на януари кметът на Русе Пенчо Милков изпрати становище до регионалния министър. В него той изрази своите възражения относно обявеното класиране на жилищни сгради по споменатата процедура, като настоя за преразглеждане. Според Милков се наблюдава приоритизиране на определени градове и региони за сметка на други, което води до дисбаланс в развитието на страната. В писмото си кметът настоя да бъде извършена независима проверка на обследванията за енергийна ефективност на всички сгради, получили над 115 точки.

Община Русе заедно с НСОРБ продължава активния диалог за намиране на качествени и законосъобразни решения, за да може да бъде изпълнена основната цел на Националната програма за енергийна ефективност –да се осигурят по-добри условия на живот на гражданите в многофамилни жилищни сгради, топлинен комфорт и по-високо качество на жизнената среда.

Русе България

Прочети още