Зам.-кметът Енчо Енчев присъства на откриването на реставрирания мост на Колю Фичето в Бяла

Публикация   21:34     23 Авг, 2024 /     Катерина Георгиева, Радио Русе   /     97

С официална церемония бяха открити реставрираният мост на Колю Фичето в Бяла и новопостроеният към него експоцентър, разказващ за живота на бележития строител и пресъздаващ моменти от изграждането на съоръжението. Специален гост на събитието, съпроводено от грандиозен спектакъл, бе заместник-кметът на община Русе Енчо Енчев. Той подари на кмета на Бяла Димитър Славов ръчно рисувана икона на покровителя на града Свети Георги.

„Имате уникалната възможност да преподавате история в най-автентичния ѝ вид. От днес нататък учениците ще се запознават с великия майстор и неговата дейност, не само четейки от книгите, а виждайки и докосвайки се до гения му", заяви заместник-кметът на община Русе.

Празничната програма включваше тържествен концерт-спектакъл "Беленският мост на Колю Фичето свързва времена и хора", чиито сценарист е Борис Радев. През 2017 г. той създаде документалния филм „Беленският мост на Колю Фичето“ по случай 150-ата годишнина от строежа на съоръжението.

В концерта със свои изпълнения на емблематични възрожденски песни, църковни песнопения и арии от исторически оперни заглавия се включиха оркестър, хор и солисти на Държавна опера Русе с диригент Димитър Косев. Танцов ансамбъл "Вакали“ омагоса присъстващите със своите фолклорни интерпретации.

Близо 300 гайдари, танцьори и хора, облечени в народни носии извършиха дефиле по моста, като кулминацията на вечерта бе 3D мапинг проекция върху съоръжението. Желанието на местната управа е светлинното шоу да конкурира по своята атрактивност „Звук и светлина“ във Велико Търново.

Водеща на откриването бе водещата от БНТ Аделина Радева.

Официални гости на събитието бяха още заместник-министърът на туризма Павлин Петров, областният управител на Русе Драгомир Драганов, началникът на РУО - Русе д-р Росица Георгиева, кметът на община Две могили Божидар Борисов, кметът на община Разград Добрин Добрев, футболната легенда Христо Стоичков, както и десетки представители на местната и държавната власт.

Консервацията и реставрацията на моста, който е символ на град Бяла и е паметник на културата от национално значение, стартираха в началото на 2023 г. Съоръжението е изградено през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския вилает Мидхат паша. С построяването му се наема видният български възрожденски строител, архитект и скулптор Колю Фичето. Мостът при Бяла е една от най-забележителните му творби и истински шедьовър на възрожденската българска архитектура. Той е направен от издялан камък от местен варовик и варов хоросан. Построен е с помощта на ковачи от Габрово, каменари и дърводелци от Трявна и Дряново, и доброволци от Бяла. Мостът е дълъг 276 м и е широк 9 м. Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Има 14 свода с отвор 12 м. В средата му се издига мраморна плоча с надпис на арабски език. Майсторът подхожда с изключително новаторство за времето си, като украсява носещите стълбове и сводовете със символни скулптури и релефни изображения на животни.

През 2000 г. съоръжението е обявено за архитектурно-художествен паметник на културата с национално значение. Преминаването на автомобили е забранено, ползва се само от пешеходци.

Русе България

Прочети още