Община Русе подаде жалба срещу Наредбата на Министерския съвет за такса смет

Публикация   12:16     03 Септ, 2024 /     Катерина Георгиева, Радио Русе   /     48

Кметът на Община Русе Пенчо Милков и председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев подадоха жалба срещу приетата от Министерския съвет през април тази година Наредба относно начина за изчисляване на такса битови отпадъци. Жалбата беше внесена вчера във Върховния административен съд.

С наредбата правителството цели да определи единен ред на национално равнище за изчисляване на размера на таксата. Според кмета Пенчо Милков обаче, приетият нормативен акт по-скоро създава множество проблеми при прилагане на уредбата, отколкото да ги решава. Възникват предпоставки за рязко увеличаване на размера на таксата битови отпадъци, което ще се отрази най-вече на физическите лица, категоричен е кметът.

В подадената жалба са изложени съображения за конкретни противоречия между приетата от МС наредба и Закона за местните данъци и такси, както и за нарушения в процедурата по приемането ѝ. Освен това наредбата не съдържа ясни правила за определянето и изчисляването на основите, които ще формират размера на таксата, като общините са изправени пред предизвикателството сами да създават решения на местно ниво, което противоречи на идеята за унифицирана национална уредба и създава риск от различно третиране на жителите в различните общини.

В наредбата са налице и множество пропуски по отношение на специфични дейности, свързани със събирането и третирането на битовите отпадъци, се посочва още в жалбата. 

Кметът обясни, че Община Русе възразява срещу конкретните правила, създадени с наредбата, но не и срещу новите принципни положения, залегнали в Закона за местните данъци и такси, съгласно който, считано от 1 януари 2025 г.,  размерът на таксата трябва да се определя по принципа „замърсителят плаща“.

Услугите, свързани с отпадъците и чистотата на града, са от най-скъпо струващите за данъкоплатци. Затова е редно всеки да понесе финансовата тежест от тяхното заплащане спрямо личния си принос. Това обаче следва да се случи при ясни правила, които гарантират справедливост и социална поносимост, а не чрез механичното разпределение на разходите между „ползвателите“, коментира кметът на община Русе.

Друг аргумент в жалбата е, че промяната в досегашния ред трябва да се случи поетапно във времето, за да се създадат условия местните администрации да настроят съществуващите си системи за нейното прилагане. Общините имат нужда да подготвят и разяснителна кампания, с която да информират населението за промените във формирането на таксата.

Предстои насрочване на заседание за разглеждане на жалбата по същество.

Русе България

Прочети още