Практическо обучение в промишлено предприятие провери готовността на институциите при евентуална авария

Публикация   18:48     04 Септ, 2024 /     Катерина Георгиева, Радио Русе   /     87

Практическата си готовност за спасителни и възстановителни работи при възникване на промишлена авария в „Оргахим Резинс“ демонстрираха днес отговорните институции в Русе. Това се случи по време на проведеното общинско учение за проиграване на външния авариен план на „Оргахим Резинс“. В дейностите се включиха Щабът за изпълнение на Плана за защита при бедствия на Община Русе, екип на Доброволното формирование на общината, екипи на ОД на МВР - Русе, РДПБЗН Районната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, БЧК-Русе, Центъра за спешна медицинска помощ, Единния европейски номер за спешни случаи в България 112, „Овергаз Мрежи“, РИОСВ - Русе, Регионална лаборатория - Русе към Изпълнителната агенция по околна среда, представители на ВиК, както и щабът и оперативните аварийни групи на „Оргахим Резинс“.

Целта бе да се провери реакцията на органите за управление при кризи и действията им по овладяването на критична ситуация в дружеството, възникнала след земетресение. Участниците показаха как бързо и ефективно могат да се справят с изтичането на опасни вещества в производствено предприятие с висок рисков потенциал и оказването на помощ на пострадали хора. Учението протече в две части - щабна тренировка в сградата на Община Русе и практическа част на площадка на предприятието. 

Според сценария бе симулирана авария на територията на открит склад за суровини на „Оргахим Резинс“ вследствие на земетресение в Стражица. Симулиран бе и пожар с пострадали работници.

По заповед на кмета беше сформиран щаб за координиране на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни дейности, във връзка с изпълнение на Общинския план за защита при бедствия. Като част от учението беше обявено частично бедствено положение и бе ограничен частично достъпът до бул. „Трети март“. На място в предприятието пристигнаха техника и автомобили на координираните екипи, които действаха за справяне с аварията.

Учението приключи с анализ, като се посочиха забелязаните пропуски, слабости и грешки. Бяха направени и препоръки за подобряване на организацията и изпълнението на дейностите и необходими промени в плановете и процедурите за реагиране.

Русе България

Прочети още