В сградата на Главна дирекция „Национална полиция“ днес се проведе съвместен форум на тема „Подобряване на взаимодействието, координация и сътрудничество между държавните институции и органите на местната власт за подобряване на пътнотранспортната обстановка на територията на страната, намаляване на пътния травматизъм и предприемане на съвместни действия в тази насока“. Организирано от Министерството на вътрешните работи, събитието събра на едно място представители на държавни институции и органи на местното самоуправление с цел обсъждане на конкретни мерки за повишаване на пътната безопасност в страната и превенцията на пътнотранспортни произшествия.
На форума присъстваха министърът на вътрешните работи Атанас Илков, представители на ръководството на МВР и Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), на Държавна агенция „Автомобилна администрация“, Агенция „Пътна инфраструктура“, Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“, областни управители, както и представители на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
Сред участниците бе и кметът на община Русе Пенчо Милков, който изрази конкретни предложения за справяне с предизвикателствата относно пътната безопасност. Той подчерта нуждата от разширяване на правомощията на общините, включително правото да закупуват и инсталират камери за контрол на скоростта, както и да бъдат увеличени правомощията на звената за общинска полиция за контрол върху пътното движение съгласно Закона за движение по пътищата (ЗДвП). Милков предложи също така държавата да предостави делегирани средства на общините, предназначени специално за мерки за пътна безопасност. Тези средства, според него, трябва да се разпределят не по големина на общините или по брой на населението, а според натовареността на пътната инфраструктура, като приоритет да имат граничните и силно натоварени градове.
Позицията на НСОРБ, представена по време на събитието, акцентира върху сериозните трудности, пред които са изправени общините като собственици на пътната инфраструктура. Основните проблеми, очертани от сдружението, са свързани с недостига на експертен кадрови ресурс и целево финансиране за дейностите по пътна безопасност, особено в по-малките общини и липсата на целеви средства за инвестиции в подобряване на пътната безопасност, което силно затруднява поддръжката на пътната инфраструктура. Обсъдени бяха и трудностите при набирането и обучението на кадри по Закона за движение по пътищата, като в момента само 63% от тези позиции са заети.
В своето изказване министър Илков подчерта значението на обединените усилия за постигане на по-добра пътна безопасност, като отбеляза, че ресурсите и усилията на МВР вече дават резултати. Според него, статистическите данни показват намаляване на тежките пътнотранспортни произшествия и жертвите на пътя. Той посочи, че до момента за тази година тежките ПТП са с 193 по-малко от същия период миналата година, а жертвите са намалели с 75. Повишен е и броят на проверките на пътя, като те са с 618 000 повече в сравнение с миналата година. Вътрешният министър информира също, че е направен анализ на състоянието на пешеходните пътеки, маркировките и светофарните уредби в градовете, както и че са предвидени средства във Фонда за безопасност на движението за закупуване на знаци, боя за пешеходни пътеки, соларно осветление и изкуствени неравности, които да подобрят условията за безопасно придвижване.
Участниците във форума се обединиха около идеята, че е необходимо да се засили координацията и сътрудничеството между държавните и местните органи, за да се създадат устойчиви и ефективни решения за намаляване на пътнотранспортните произшествия и травматизма. Общините трябва да бъдат подкрепени с повече правомощия, целево финансиране и административен капацитет, за да изпълняват по-ефективно и устойчиво своите отговорности по подсигуряване на пътната безопасност.