Община Русе информира производителите и представителите на занаятчийския и промишления сектор относно приетия Регламент (ЕС) 2023/2411 на Европейския парламент и на Съвета, който създава нова правна рамка за защита на географски означения за занаятчийски и промишлени продукти. Регламентът е в сила от 18 октомври 2023 г., като ще се прилага от 1 декември 2025 г.
С този акт Европейският съюз въвежда уеднаквена система за признаване и правна защита на изделия, свързани с конкретен географски регион, които се отличават с традиционен характер, местна идентичност и специфичен начин на производство. Сред примерите за такива продукти са Чипровските килими, Калоферската дантела, Троянската керамика, Врачанският камък, Габровските ножове и Родопската каба гайда.
Съгласно регламента, за да бъде един продукт признат като географско означение, той трябва да произхожда от точно определен регион и да притежава качества, репутация или характеристики, които са пряко свързани с географския му произход. Поне една част от производствения процес следва да се извършва в съответната територия. Кандидатури могат да подават сдружения, групи производители, отделни производители или общини, които могат да докажат уникалността на продукта в неговия географски контекст.
След 2 декември 2026 г. всички съществуващи национални регистрации ще бъдат прекратени, освен ако не бъдат пререгистрирани по новата европейска процедура. Това създава реална възможност за българските производители да осигурят устойчиво развитие и международна видимост на местни продукти с културно и икономическо значение.
Допълнителна информация е достъпна на сайта на Патентно ведомство на Република България: www.bpo.bg, както и в раздела „Географски означения“: www.bpo.bg/bg/obekti/geografski-oznacheniya.
Въпроси и консултации могат да бъдат отправяни към г-жа Мая Филипова, дирекция „Международно сътрудничество и проекти“ – тел. 02/9701 405, e-mail: mpetrova@bpo.bg.