Поредица от безплатни групови образователни срещи, беседи и тренинги с родители на тийнейджъри започва от 31 май в 11 часа в Регионалната библиотека „Любен Каравелов“. Инициативата е по проект „SOS тийнейджър у дома“ на Сдружение „Ателие за креативни идеи", който се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Русе – град на свободния дух“.
Предвижда се да бъдат засегнати 18 теми, свързани с отглеждането, възпитанието и общуването с младежите и девойките. Родителите ще имат възможност да се запознаят с психологическите аспекти на тийнейджърството, ефективната комуникация с децата, управлението на конфликтите и напрежението, предотвратяването на агресивно поведение. Ще разберат повече за това как да разпознаят признаците на психични разстройства при младежите, рисковото поведение, което води до зависимост от алкохол и наркотици. Дебатиран ще бъде и проблемът със зависимостта от екраните и социалните медии. Предвидени са още темите: Приятели и връстници; Как да разпознаем добро и лошо влияние; Училище и академични постижения; Насърчаване на позитивно самочувствие; Развитие на емоционална интелигентност; Бъдещето и кариерата; Насърчаване на умения за вземане на решения; Създаване на доверие в семейството; Разделяме се, а детето?
Темите могат да бъдат адаптирани и разширявани в зависимост от специфичните нужди на родителите и техните деца. Срещите ще включват практични съвети, примери от реалния живот и възможности за дискусии, които ще помогнат на родителите да се свържат помежду си и да обменят идеи. Ментори и обучители ще бъдат Теменужка Христова-психолог и арт терапевт с дългогодишен опит в работата със деца и семейства и Елена Минкова-училищен психолог, супервизор и сертифициран медиатор към Министерството на правосъдието.
Групите ще се сформират след предварително записване на телефони: 0879928718 и 0889 081909 или след заявка на email: workshopforcreativeideas@gmail.com. В помощ на родителите на тийнейджъри ще бъде създадена специална група във Фейсбук, която ще се превърне в пространство за обмяна на опит, съвети и ресурси, както и за създаване на общност, в която родителите се чувстват подкрепени и разбрани.
Основните цели на проекта са да се формират знания и умения у родителите за разрешаване на проблемите при отглеждането на тийнейджърите; оказване на безплатна помощ и подкрепа на нуждаещи се майки и бащи в кризисни ситуации; създаване на условия за обмен на идеи и решения на актуалните проблеми на юношеството; формиране на чувство за общност сред родителите в Русе по отношение на ангажираността и отговорността на родителството.