Пред паметника на Елиас Канети на едноименния площад в Русе бяха отбелязани 120 г. от рождението на нобеловия лауреат. Цветя в памет на писателя и драматурга положиха заместник-кметът Здравка Великова, представители на Международното дружество и Австрийската библиотека, носещи името на Канети, както и ученици от русенската Професионална гимназия по икономика и управление.
Слово по случай годишнината произнесе председателката на Международното дружество проф. Пенка Ангелова. В него тя подчерта начинът, по който писателят успява да представи времето, в което живеем, и опасностите, които ни грозят. Проф. Ангелова каза още, че се подготвя издание за нобелиста, в което ще присъстват текстове, които до момента са били под забрана за публикуване. „Има какво още да научим за живота и творчеството на родения в Русе писател“, заяви тя.
След церемонията в дом „Канети“ на бул. „Славянски“ 12, бе прожектиран филмът „Елиас Канети. Виенските години“. Лентата е дело на режисьора Роберт Ноймюлер, който е и неин сценарист. Филмът е заснет през 2005 г. повод 100 години от рождението на Канети и обхваща ключов период от живота му (1924–1938), когато се раждат идеи, залегнали в основата на „Маса и власт“. Зрителите имаха възможност да видят лични спомени на негови родственици и редки архивни материали, които разкриват както творческия, така и човешкия облик на Канети.
Kулминацията на събитията за отбелязване на 120 г. от рождението на писателя ще се състои в навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември. Тогава на тържествена церемония ще бъдат обявени имената на номинираните и победителите в 11-ото издание на Националната литературна награда „Елиас Канети”. Призът е учреден от Община Русе и Международното дружество „Елиас Канети” през 2005 г. по повод 100-годишнината на писателя. С отличието се удостояват български автори в областта на белетристиката и драматургията за съвременни творби, публикувани и реализирани за първи път в последните 2 години, които кореспондират с духа и идеите на космополитния хуманист Елиас Канети.